دوشنبه 23 تير 1399   06:49:14
10:211399/3/13
3 دلیل عمده بازگشت بهای نفت به وضعیت پیش از سقوط تاریخی

قیمت نفت، پس از تجربه افت تاریخی ماه گذشته، مسیری طولانی را پشت سر گذاشته است. می توان گفت نفت خام دبلیو تی آی در حال حاضر 70 دلار بیشتر از قیمت ماه گذشته (37.63- دلار در بیستم آوریل) معامله می شود. گرچه قیمت منفی نفت خامی که نزدیک به زمان انقضای قرارداد ماه مه مشاهده شد یک ناهنجاری مختصر بود، اما بهای نفت در قرارداد ماه ژوئن نیز نزدیک به 10 دلار در هر بشکه کاهش یافت. اما به جای ورود به وادی منفی، قرارداد ماه ژوئن به طور پیوسته در ماه مه قدرت گرفت و با قیمت بالای 30 دلار منقضی شد.


به گزارش اویل پرایس، سوال این جاست که چه چیزی در بازار نفت طی یک ماه گذشته باعث شده که چشم انداز نفت تا این اندازه تغییر کند؟ می توان دست کم 3 عامل را در نظر گرفت:

نخستین عامل کاهش تعداد دکل های حفاری آمریکا با سرعتی بی سابقه است. از تاریخ 12 مارس، در مدت زمان 6 هفته تعداد دکل های حفاری فعال آمریکا به نصف کاهش یافته و این بدان معناست که از آن تاریخ تا کنون تنها 65 درصد از دکل های آمریکا به خدمت گرفته شده اند.

تنها دوره قابل مقایسه زمانی بود که قیمت نفت در سال 2014 سقوط کرد، اما در آن زمان تقریبا شش ماه طول کشید تا تعداد دکل ها به نصف کاهش یابد.

شمار دکل های بیکار شده آمریکا حاکی از آن است که آینده تولید نفت در آمریکا می تواند کم رونق تر از آن چه که پیش تر بود، باشد. این در حالیست که افت قیمت نفت هم تاثیر سریع و چشمگیری بر میزان کنونی تولید نفت در آمریکا برجای گذاشته است.

آمریکا اواخر ماه مارس همچنان میزان روزانه 13 میلیون بشکه نفت تولید می کرد که این رقم در اواسط ماه مه با کاهشی بالغ بر 10 درصد به روزانه 11.5 میلیون بشکه رسید. در  مقام مقایسه، پس از سقوط قیمت نفت در سال 2014 ، تولید نفت تنها روزانه 1.1 میلیون بشکه کاهش یافت و این اتفاق نیز در طول یک سال رخ داد.

تنها در پی رخداد طوفان کاترینا در سال 2005 بود که آمریکا کاهش تولید سریع 1.5 میلیون بشکه در روز را تجربه کرد، اما رقم تولید پس از آن به سرعت به حالت قبل خود بازگشت.

سومین عاملی که به رشد قیمت نفت کمک کرده است  ظاهر شدن علائم بهبودی در میزان تقاضا برای نفت است.

بر اساس داده های منتشر شده از سوی سازمان اطلاعات انرژی (EIA)، میزان مصرف فرآورده های نفتی آمریکا در اوایل ماه مارس، به 21.9 میلیون بشکه در روز رسیده است. که می توان گفت این میزان تقاضا در هفته به نوعی رکورد محسوب می شود.   

یک ماه بعد از آن و در شرایطی که دستور قرنطینه خانگی برای مردم صادر شده بود،   میزان تقاضا به روزانه 13.8 میلیون کاهش یافته است و این تنها حدود 10 روز پیش از سقوط قرارداد ماه مه در وادی ارقام منفی بود.

اما با منقضی شدن دستور قرنطینه خانگی در برخی ایالت ها و با نزدیک شدن به فصل رانندگی های تابستانی، میزان تقاضا دوباره افزایش یافته است. در هفته دوم ماه مه، تقاضا برای فرآورده های نفتی به بیش از روزانه  16.5 میلیون بشکه لفزایش یافته است که این رقم تقریبا 20 درصد پایین تر از حد معمول برای این دوره از سال محسوب می شود اما نشانه ای مثبت برای تولید کنندگان و پالایشگاه های نفت است.

گرچه عوامل مطرح شده مختص ایالات متحده است، اما این آمریکا بود که بیشترین مشکل را در تولید مازاد نفت در سال های اخیر برای دنیا ایجاد کرد. همچنین مسلم است که پویایی مشابهی در بسیاری از کشورها و در رابطه با کاهش تولید از سوی اوپک و شرکای آن در کار بوده است.

بنابراین، در حالی که صنعت نفت با وجود تقاضای ضعیف، همچنان با چالش هایی روبرو است، به نظر می رسد در حال حاضر بدترین وضعیت برای آن به پایان رسیده است.

21216/8
کلمات کليدي
قیمت نفت
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
افزایش قیمت نفت به دلیل پایبندی به توافق کاهش تولید
افزایش مبتلایان به کرونا در آمریکا قیمت نفت را کاهش داد
کاهش قیمت نفت به دنبال مازاد عرضه و نگرانی از موج دوم کرونا
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید